18:38

محمد حقیقت / جشنواره کن: همانگونه که پیش‌تر خبر داده بودیم، امسال از برخی کشورهایی که در بخش رسمی یا شرکت نداشتند و یا به ندرت اثری از آنها در این بخش حضور داشتند، فیلم‌هایی انتخاب شده که یکی از آنها فیلمی با اسم یک کم عجیب «تبدیل شدن به یک رولپلاک گینه» (on becoming a Guinea dowel) ساخته رونگانو نوینونی فیلمساز اهل گینه است. این فیلم برای نمایش در بخش «نوعی نگاه» انتخاب شده.
فیلم شروع جالب و کنجکاوی برانگیز دارد؛ دیر وقت شب، در جاده بیرون شهری، خانم راننده با داشتن نقابی ویژه، در حال رانندگی است و بنظر می‌آید دارد از یک جشن بالماسکه برمی‌گردد. او موزیک شادی برای خود گذاشته، پس از لحظاتی متوجه یک جسد رها شده در جاده ای خلوت می‌شود، با احتیاط بیرو ن می‌آید و جسد را وارسی می‌کند. شخص مُرده، عموی اوست. ابتدا با مادر و سپس با پدرش تماس تلفنی می‌گیرد و موضوع را خبر می‌دهد، دیالوگ‌هایی که بین آنها رد وبدل می‌شود، فوری فضای کلی فیلم را به تماشاگر نشان می‌دهد که با فیلمی طنزآمیز و ابسورد روبرو هستیم!
نه پلیس و نه دیگران حاضر به رسیدگی به وضعیت این جسد نمی‌شوند. پلیس فقط به راننده می‌گوید از کنار جسد تکان نخورد… مدت‌ها بعد، مادر این زن سر می‌رسد و آنها طبق گفت‌وگوی تلفنی که با پلیس دارند، باید تا فردا صبح همانجا بمانند و از جسد مراقبت کنند!
رنگ‌ها شاد اولیه فیلم، رفته رفته تغییر می‌کند و رنگ پریده فیلم از فردای آن شب عوض می‌شود.
سرانجام پلیس جسد را به بیمارستان می‌برد و حکایت با همان شیوه طنزآلود ادامه پیدا می‌کند.
این اثر بین فیلم‌های نوعی نگاه، جذاب بنظر می‌رسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *