16:05

جمشید سماواتیان ـ نقاش نوگرا ـ مدتی است که به ویروس کرونا مبتلا و ۳۰ درصد از ریه او درگیر شده است.
نیکنام حسین‌پور ـ مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ـ درباره وضعیت جسمی سماواتیان به ایسنا گفت: قرار بود ایشان به دلیل اینکه وضعیت جسمی مساعدی ندارند، در بیمارستان بستری شوند، ولی فعلا در منزل تحت درمان هستند و ۳۰ درصد از ریه ایشان درگیر شده است.
او در ادامه توضیح داد: علت وضعیت نامناسب جسمی ایشان، بالا بودن سن و بیماری‌های داخلی است، ولی امیدوارم به مرور با مصرف دارو و استراحت حالشان رو به بهبودی رود.
جمشید سماواتیان از چهره‌های نسل دوم نقاشان نوگرای ایران، در دانشکده هنرهای زیبای تهران هنرآموزی کرده است. او هم دوره‌ هنرمندانی چون آیدین آغداشلو، علی‌اکبر صادقی، رویین پاکباز و عباس کیارستمی بوده است. سماواتیان متأثر از هنرهای سنتی و دیوارنگاره‌های عصر صفوی زادگاهش اصفهان به خلق آثاری پرداخته که یادآور و نشان‌دهنده گذر زمان و تخریبی است که بر هنرهای سنتی ایران رفته است.
سماواتیان با تسلط بی‌نظیر بر انواع ابزارها و تکنیک‌های غیرمتعارف، به احیای هنر گذشته ایرانی با نگاهی نو و بن‌مایه‌های انتزاعی اهتمام ورزیده است. او در نقاشی‌های نیمه‌فیگوراتیو خود از موادی چون خاک، گل، گچ، مواد ترکیبی، ورق‌های طلا و نقره همراه با شیوه‌های مختلف پتینه‌کاری بهره می‌گیرد تا فرسودگی، ریختگی و ترک‌ها را به نمایش بگذارد. همین استفاده از مواد غیرمتعارف به آثار او خصوصیتی معاصر بخشیده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *