19:37

شمار ابتلا به اومیکرون در بسیاری از کشورها به سرعت در حال افزایش است و به همین نسبت، ادعاهای بیشتری درباره آن منتشر می‌شود. در حال حاضر اغلب ادعا می‌شود که احتمال ابتلای افراد واکسینه‌شده نسبت به افراد واکسینه‌نشده بیشتر است.
به گزارش دویچه وله، یکی از منابع مورد اشاره در این خصوص، آمارهای موسسه روبرت کخ مربوط به هفته آخر دسامبر سال گذشته میلادی است. یک پروفسور در این موسسه در پاسخ به خبرنگار دویچه وله می‌گوید: «آمارهای یاد شده، حاوی یک اشتباه کوچک بود که بلافاصله تصحیح شد». در آن گزارش، به اشتباه، به جای ۱۹۶ نفر واکسینه‌نشده مبتلا به اومیکرون، رقم ۱۰۹۶ نفر ذکر شده بود. به بیانی دیگر، یک اشتباه در آمار موسسه روبرت کخ به برداشتی اشتباه منجر شد.
شماری از منتقدان واکسیناسیون، اغلب به آمارهایی از دانمارک استناد می‌کنند که طی آن، اثربخشی واکسن‌های بیون‌تک و مدرنا علیه اومیکرون سه ماه بعد از تزریق، حتی منفی می‌شود. اما آیا این ادعا درست است؟
کریستین هولم هانسن، یکی از نویسندگان این مطالعه و اپیدمیولوژیست – متخصص بیماری‌های همه‌گیر- در موسسه ”استاتنس سرم” در کپنهاگ با رد این ادعا می‌گوید: «یکی از دلایلی که ما شاهد شاخص بالاتر ابتلا به اومیکرون در میان افراد واکسینه‌شده هستیم، این است که واکسینه‌شدگان بیش‌تر از واکسینه‌نشدگان مبادرت به انجام تست می‌کنند.»
به گفته او، به همین دلیل است است که شناسایی آمار ابتلا در میان این افراد بیش‌تر است. به علاوه، از آن جا که تنها به افراد واکسینه‌شده یا بهبود یافته اجازه سفر یا شرکت در مراسم داده می‌شود، آن‌ها بیش‌تر در معرض ابتلا قرار می‌گیرند. اما این بدان معنا نیست که این افراد به دلیل واکسیناسیون امکان ابتلا یافته‌اند.
هولم هانسن می‌گوید که نویسندگان این مطالعه نیز در گزارش خود به این موضوع‌ها اشاره کرده‌اند.
مشکل دیگر این تحقیق، آن است که تنها شمار ابتلا به اومیکرون را گزارش داده اما تفاوتی بین نوع خفیف یا شدید ابتلا به آن قائل نمی‌شود.
نتیجه نهایی: داده‌های آلمان و دانمارک ثابت نمی‌کنند که واکسن‌ها علیه اومیکرون موثر نیستند و این گونه جهش‌یافته کرونا در میان واکسینه‌‌شدگان نسبت به واکسینه‌نشدگان سرایت‌پذیرتر است. این داده‌ها با تفسیری دستکاری‌شده علیه واکسیناسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به علاوه، واکسن‌های دارای مجوز در مقابله با اومیکرون ایمنی‌زایی بنیادین ضعیف‌تری نسبت به سایر واریانت‌ها دارند، با این حال آن‌ها می‌توانند برای واکسینه‌‌شدگان یک مصونیت نسبی علیه سیر شدید بیماری ایجاد کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.