پرونده جشن مهرگان دومین جشن بزرگ ایرانیان باستان به پیشنهاد دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث ‌معنوی و طبیعی در پژوهشکده مردم‌شناسی برای ثبت جهانی آماده می شود.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری،علیرضا حسن‌زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی و مجری طرح 10شهریور1400با اعلام این خبر، مهرگان را پس از نوروز بزرگترین جشن ایرانیان باستان خواندکه با اعتدال پائیزی، زمان برابری شب و روز پیوند داشته و در دوره هایی از دوران باستان که آغاز پاییز، آغاز سال نو بوده برگزار می‌شده است.
حسن زاده با بیان اینکه جشن مهرگان به عنوان آیین مشترک ایران و تاجیکستان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار خواهد گرفت خاطرنشان کرد: این آیین هم اکنون در جوامع روستایی زرتشتیان ایران و مردم تاجیکستان اجرا می‌شود.
او مهرگان را آیین شکر گذاری نسبت به نعمات خداوند دانست و گفت :مهرگان گفتمانی است که انسان را به ایجاد رابطه صلح آمیز با طبیعت و قدردانی از نعمات الهی که همان ثروت طبیعی است دعوت می کند.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، اظهارکرد:بررسی این آیین در ایران و تاجیکستان در واقع ریشه‌های فرهنگی و تمدنی دو کشور را نشان می دهد و ثابت می کند که این دو سرزمین ریشه های دوستی جدانشدنی دارند.
حسن زاده افزود:در شرایطی که جهان آکنده از آسیب‌های زیست‌محیطی است این جشن انسان را به توسعه پایدارو حفاظت از طبیعت برای آیندگان فرا می‌خواند.
او در پایان تصریح‌ کرد: در جلسه آینده شورای ثبت میراث ناملموس که به احتمال زیاد پاییز برگزار می شود این پرونده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

(Visited 13 times, 1 visits today)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *