حسن ناهید ـ نوازنده پیشکسوت نی ـ در آغاز ۷۸ سالگی خود آرزو می‌کند که هر چه سریع‌تر همه جوان‌ها بتوانند با زدن واکسن کرونا به روال عادی زندگی خود بازگردند.
به گزارش ایسنا، حسن ناهید که یکی از مهم‌ترین اساتید نی نوازی در ایران است به تازگی وارد ۷۸ سالگی شده و در مصاحبه با ایسنا درباره وضعیت سلامتی خود با توجه به اینکه چندی پیش به علت عارضه قلبی مدتی در بیمارستان بستری بود، گفت: شرایط جسمانی‌ام بهتر است و اوایل خرداد دوز اول واکسن کرونا را تزریق کردم. قرار بود دوز دوم را ۲۹ خرداد بزنم که وقتی مراجعه کردم به من گفتند موجود نیست و هنوز هم خبر نداده‌اند چه زمانی باید دوباره مراجعه کنم.
او درباره آرزوی این روزهای خود اظهار کرد: آرزویم این است که جوان‌ها بتوانند واکسن کرونا را بزنند و با امید به زندگی ادامه دهند و از طرفی با ورزش کردن و مراقبت از سلامتی خود زندگی سالمی را در پیش بگیرند. ای کاش اکنون که وضعیت کرونا مناسب نیست در صورت موجود شدن واکسن حتما تزریق کنند و تا وقتی که شرایط موجود نیست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و باعث افزایش تعداد مبتلایان نشوند.
حسن ناهید، نوازنده پیشکسوت نی است که چند سالی است دیگر توان نواختن نی ندارد.
او در این‌باره گفته بود که به دلیل انجام عمل ایمپلنت دیگر نمی‌تواند ساز بنوازد و توضیح داده بود: «پزشکی که کار ایمپلنت را روی دندان‌های من انجام داد نمی‌دانست من آن‌ها را برای چه کاری می‌خواهم. با انجام این عمل، لایه‌ای روی فکم اضافه کرده که تمام فضای دهان من را گرفته است.»
ناهید می‌گوید پس از انجام این عمل تنها از راه تدریس در دانشگاه و کلاس خصوصی امورات زندگیش را می‌گذراند.
این نوازنده پیشکسوت همچنین قبلا درباره حمایتی که از او می‌شود گفته بود: حقوق بازنشستگی وزارت ارشاد کفایت نمی‌کند و مبلغ ۱۸۰ هزار تومانی که مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به او می‌دهد هم هزینه پول تاکسی او نیز نیست.
حسن ناهید درباره شیوه نی‌نوازی‌اش گفته است: «هر نوازنده‌ای باید سبک خودش را داشته باشد همانطور که در تار نوازی صدای تار شهناز و دیگران فرق دارد در نی‌نوازی نیز این موضوع صدق می‌کند. ساز هر نوازنده‌ای صدای خود را دارد و سبک‌اش هم مشخص است. من هیچ‌ وقت از زنده یاد کسایی تقلید نکردم و دنبال کار خودم رفته‌ام و تک نوازی‌های زیادی داشته‌ام.»
او همچنین درباره ورود و نوازندگیش در ارکستر اظهار کرده: « وارد کارهای ارکستری شدم متوجه شدم نی نقطه ضعفی دارد و آن هم این است که وقتی می‌خواهی از صدای بم به زیر بروی یک نت کم است. در این راستا از استاد قنبری‌مهر کمک خواستیم تا این خصوصیت نی را برطرف کنند اما این در حالی بود که زیبایی نوای نی در این بود که با همان شیوه شنیده شود. در حالی که کسایی هم سال‌ها با همین نی‌ها نواخته است. یادم می‌آید زمانی که با ارکستر فیلارمونیک لندن به رهبری ایرج صهبایی همکاری می‌کردم یک روز نوازنده فلوت ارکستر نزد من آمد و سازم را گرفت و گفت “ساز سختی به نظر می‌رسد”»
ناهید متولد ۱۳۲۲ است و از ۱۰ سالگی موسیقی کار کرده است. ناهید از ۱۸ سالگی نزد حسین تهرانی آموزش دیده و از شاگردان زنده‌یاد حسن کسایی ـ نوازنده مطرح نی ـ بوده است. این نوازنده سابقه همکاری با ارکسترهای ایرانی و خارجی را در کارنامه کاری خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *