امیری در همایش همایش بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی:

23:32

آثار مولانا به عنوان یکی از مواریث مشترک ادبی زبان پارسی جایگاه ویژه‌‌ای نه تنها در فرهنگ و ادب ملل فارسی زبان دارد بلکه جایگاه رفیعی بین غیر مسلمانان دارد و به زبان‌‌های مختلف ترجمه شده است.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مصیب امیری در همایش بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی« ازبلخ تا قونیه»، ایران را سرزمینی دانست که در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود همواره حامی و ناجی بسیاری اقوام و یکی از خاستگاه‌های مهم فرهنگی و سرچشمه بسیاری اندیشه‌های ناب و یگانه بوده است و تصریح‌کرد: حضور شاعران بزرگی که در قرون متمادی جایگاهی بلند و فرامرزی یافته‌اند موید این سخن است.
او افزود: آنها با زبان شعر آموزه‌های دینی و فرهنگی را بدون قوم‌گرایی و با هدف وحدت بخشی رواج دادند و مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر بزرگ قرن هفتم به عنوان یکی از این شاعران نامدار در تارک این منظومه قرار دارد.
امیری اظهار‌کرد: مولانا با خلق آثاری شگرف و نادر معانی عمیقی از عشق الهی را منتقل کرده و آثار وی به عنوان یکی از مواریث مشترک ادبی زبان پارسی جایگاه ویژه‌‌ای نه تنها در فرهنگ و ادب ملل فارسی زبان دارد بلکه جایگاه رفیعی بین غیر مسلمانان دارد و به زبان‌‌های مختلف ترجمه شده است.
او محبوبیت مولانا را فراتر از مرزهای ملی و تقسیمات قومی دانست و خاطر‌نشان‌کرد: در طول قرون گذشته در حوزه ایران‌فرهنگی اقوام گوناگونی تحت تاثیر جهان‌‌بینی او قرار گرفته اند و مولانا محبت و عشق را بزرگترین هدیه الهی می‌‌‌داند و معتقد است با محبت و گسترش آگاهی می‌‌توان خدایی شد.
رییس پژوهشگاه میراث‌‌فرهنگی و گردشگری، آنچه را سبب شکوفایی اشعار مولانا شده است، سادگی و بی‌تکلفی کلام وی دانست و گفت: اگرچه اساس تفکر و اندیشه عالی مولانا بر حکمت فلسفه و عرفان مبتنی است که همواره بین مردم جایگاهی والا داشته است اما آنچه بیشتر او را در بین اقوام و ملل ماندگار کرد روحیه اجتماعی‌اش بود و بر همین اساس آثار او تنوع‌فرهنگی گسترده‌ای را نشان می‌دهد.
امیری با بیان اینکه زبان مردم در امثال و حکم موجود در آثار مولانا دیده می‌شود و کلیات شمس تجلی گاه فرهنگ عامه است تصریح‌کرد: مولانا در مثنوی معنوی از تمثیل برای آموزش به خوبی بهره می‌گیرد زیرا معتقد است باید به زبان مردم سخن گفت تا مردم به آموختن میل پیدا کنند و از سویی باید اذعان داشت این اثر ارزشمند مولانا که مجموعه‌‌ای از اشعار عرفانی است پیام رهایی و وابستگی به همراه دارد.
او گفت: از سوی دیگر پالایش نفس از جمله اهداف مولانا بود و لذا جنبه تربیتی در آثار وی نیز بسیار پررنگ است و از آنجا که حفظ مواریث‌فرهنگی و پاسداشت و گرامیداشت مفاخر فرهنگی از جمله وظایف پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری است، بر این اعتقادیم هم‌اندیشی‎‌هایی ازین دست باعث تقویت گفتمان‌‌‌های فرهنگی و موجب دوستی ملل می‌‌‌شود که مواریث مشترک دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.